Zbohom, zlatá žila!
Rozhodli ste sa navždy zbaviť nepríjemných bolestí konečníka? Krvácate pri stolici ? Najprv je potrebné absolvovať vyšetrenie. Deň predtým musíte držať diétu, užite preháňadlo a pite veľa tekutín, aby ste sa neodvodnili.
Na druhý deň vám chirurg pohmatom preskúma okolie konečníka, ktoré je dobre vyšetriteľné prstom. „Potom príde na rad inštrumentálne vyšetrenie, takzvaná rektoskopia, pri ktorej sa prístrojom vyšetruje konečník do hĺbky 15 -20 cm. Toto vyšetrenie nebolí, samozrejme za predpokladu, že v konečníku nie sú trhlinky alebo hemoroidy nie sú zapálené.
Ďalšou vyšetrovacou metódou je kolonoskopia, ktorá vyšetruje celé hrubé črevo. Je už bolestivejšia a nesie so sebou určité riziká. Robí sa však len vo výnimočných prípadoch, keď je podozrenie na nález hlbšie v hrubom čreve, mimo konečníka.
Podobne ako ste sa pripravovali na vyšetrenie, sa pripravíte aj na operáciu. Treba sa vyprázniť- užiť preháňadlo, celý deň nejesť, aby ste hneď po operácii neutekali na záchod, a dodržiavať pitný režim. Samotná operácia trvá 20 -30 minút a nebolí.
Robí sa v lokálnej anestéze, pričom sa používajú podobné anestetiká, aké dostanete napríklad u zubára. Po operácii idete domov a v prípade potreby ešte doma môžete užiť lieky proti bolesti. Prvé dni po operácii konzumujete len tekutú, bez zvyškovú (riedku kašovitú) stravu, ktorá nevytvára hustú stolicu a beriete sirup na jej zmäkčenie. Vyliečenie trvá približne 10- 14 dní, samozrejme, dĺžka rekovalescencie je individuálna a závisí od štádia a veľkosti hemoroidov. „Ak sa operácia vykoná dobre, úspešnosť je takmer stopercentná. Samozrejme, za predpokladu, že pacient dodrží životosprávu a lokálne ošetrovanie. Správne odstránené a doliečené hemoroidy sa už nevrátia.