
Ochorenie známe ako kŕčové žily či varixy si vyslúžilo pomenovanie podľa svalových kŕčov v nohách. Dochádza pri ňom k rozšíreniu žíl v oblasti dolných končatín.
Kŕčové žily postihujú rovnako obe pohlavia vo veku nad tridsať rokov. Tvoria sa v dôsledku oslabenia spojovacieho tkaniva, pričom nemalú rolu pri ich vzniku zohráva aj genetická predispozícia. „Koho trápia kŕčové žily, často má i hemoroidy. Dokonca sa hovorí o triase, teda spojení troch diagnóz, a to varixov, hemoroidov a prietrže,“ Kŕčové žily sa prejavujú esteticky a zdravotne. V prvom prípade sú problém len zvýraznené žily, často u ľudí so svetlou pokožkou, ale viditeľné cievy môžu mať aj chudšie osoby s malou vrstvou tuku. To, či kŕčové žily ohrozujú aj zdravie, sa dozviete u lekára. „Ja môžem vidieť rozšírené žily, ale pacient nemá bolesti. Iný človek sa sťažuje na kŕče v nohách, a pritom varixy vôbec nevidieť. Čiže tá hranica sa vždy odvíja od stavu a pocitov pacienta,“
Odhalenie
Ľahšia forma varixov sa prejavuje nočnými kŕčmi dolných končatín, opuchmi, bolesťami a pocitmi ťažkých nôh. Pri ťažších formách bývajú žily viditeľné, zväčšené, širšie v priemere, na pohmat citlivé a tvrdšie. Noha môže byť v okolí žíl teplejšia, lebo v cievach sa hromadí krv. Pacientovi hrozí trombóza alebo tromboflebitída, čiže povrchový alebo hlboký zápal a opuch končatín. V dôsledku chronickej venóznej choroby sa na koži objavujú hyperpigmentácie. Pri počiatočnom štádiu sú na predkolení hnedasté alebo červenkasté bodky. Neskôr býva koža sfarbená v závislosti od typu pleti viac alebo menej zjavne dohneda. „V súčasnosti je už zdravotná osveta iná ako kedysi. Pred tridsiatimi rokmi nebolo zvláštnosťou, keď k lekárovi prišiel z lazov pacient, ktorý mal nohy pigmentované dohneda ako černoch a rozsiahly vred predkolenia,“. Ak varixy dlhé roky zanedbávate, môžete sa dopracovať do posledného štádia, ktorým sú takzvané vredy predkolenia, *Ulcus cruris*. Nohy sú vtedy chronicky opuchnuté, zle prekrvené. Výživa kože sa naruší, pokožka ostáva napätá, opuchnutá a lesklá. Stačí malé poranenie a povrch praskne. Rana sa zväčšuje, zle sa hojí a vzniká vred.
Riziká
Aké komplikácie môžu varixy vyvolať? Podľa chirurga vždy treba vychádzať z patológie, teda z toho, čo sa práve v organizme deje. Krv prúdi v žilách len jedným smerom, od periférneho krvného obehu k srdcu. „Rozdiel medzi artériami a vénami, čiže medzi tepnami a žilami, spočíva v tom, že žily majú chlopne. Tie zabraňujú spätnému toku krvi. Ak sa však žila rozšíri, chlopne sa stávajú nedomykavé a krv v nej stagnuje. V lúmene žily sa môžu tvoriť víry, ktoré zapríčinia vznik krvnej zrazeniny, trombu. Keď sa trombus hromadí a zväčšuje, predstavuje živnú pôdu pre baktérie a pacientovi hrozí nebezpečný zápal,“ zdôrazňuje lekár. Pripomína aj ďalšie faktory, ktoré zhoršujú zdravotný stav postihnutého. Pád pri pochôdzke v lese, úder do konára či potknutie o peň. Podobný traumatický zážitok môže spustiť mechanizmus vzniku zápalu a trombózy. Keď sa udrie zdravý človek, nič sa mu nestane, ale už pri ľahších formách varixov žila praskne, opuchne, objavia sa bolesti, začervenanie, pocity ťažkých nôh.
Ohrození
Kŕčové žily často trápia ľudí, ktorí v zamestnaní dlho stoja na nohách, hlavne čašníkov a predavačov. Ohrození sú tiež fajčiari a pacienti s chronickým pľúcnym ochorením, u ktorých sa zvyšuje pri kašli napätie v bruchu, a teda i vo venóznom systéme. Na pozore by sa mali mať aj osoby vykonávajúce fyzicky namáhavú prácu alebo silové športy, najmä vzpierači a cyklisti. Rizikovým faktorom u žien sú okrem spomenutých povolaní viaceré pôrody. A ako sú na tom poľovníci a rybári, keď dlho vysedávajú na posedoch alebo pri vode, neraz v chlade či mraze? Obidvom skupinám, ak nie sú dobre oblečené a obuté, v prvom rade hrozí riziko podchladenia. „Samotné sedenie rybárom ani poľovníkom síce neškodí, ale ak trvá príliš dlho, môže viesť k zalomeniu zákolenných ciev a vzniku trombózy. Pohyb, naopak, prospieva, pretože pôsobí preventívne na cievny systém,“ Svalová pumpa stláča žily, vypudzuje z nich krv a zabraňuje ďalšiemu zhoršovaniu kŕčových žíl. Prechádzky po revíri varixy síce nevyliečia, ale zlepšia prekrvenie a posilňujú steny ciev.
Liečba
Ak vám kŕčové žily prekážajú buď z estetického, alebo zo zdravotného hľadiska* navštívte chirurga*. Na vyšetrenie však môžete zájsť aj priamo za angiológom . Poradia vám aj v špecializovaných pracoviskách chirurgie alebo cievnej chirurgie. Pomocou ultrazvuku vám zmerajú prietok, priechodnosť a rozšírenie žíl. Ďalšie vyšetrenia môžu odhaliť prípadnú trombózu. Ľahšie formy ochorenia sa liečia podávaním liekov, ktoré spevňujú steny žíl, napomáhajú krvnú cirkuláciu a odstraňujú pocity ťažkých nôh. K tomu pristupuje nosenie elastických pančúch alebo bandáží, ktoré vytlačia povrchovú krv zo žily, aby sa nezväčšovala. V lekárni dostanete aj rôzne masti, lokálne pôsobiace cez kožu, ale ich efekt závisí od stavu žíl, veku a ďalších ťažkostí pacienta. Menšie varixy možno odstrániť ambulantne takzvanou sklerotizáciou. Roztok alkoholu sa vpichne priamo do žily, kde podráždi vnútornú stenu a vyvolá chemickú zápalovú reakciu. Nohy potom treba určité obdobie bandážovať elastickým obväzom, aby sa žila „zlepila“ a uza, takže ju napokon nevidieť. Môžu sa varixy po sklerotizácii znovu objaviť? „Môžu, ak sa zákrok neurobí dobre, lebo ide o metódu náročnú na odhad. Lekár musí vedieť, aký silný roztok použije pri akej žile. Slabším roztokom pri väčšej žile nedosiahne požadovaný efekt, a naopak, aplikácia silnejšieho roztoku do menšej cievy spôsobí nekrózu alebo hyperpigmentáciu. Čiže žila zmizne, ale zasiahnuté tkanivo odumrie, prípadne na koži zostáva hnedý fľak. Ďalšie terapeutické metódy sú klasické operácie v nemocnici pri celkovej alebo spinálnej anestézii. Ide o takzvaný stripping, teda vyberanie kŕčových žíl pomocou inštrumentov cez malé vpichy. „V súčasnosti sa snažíme robiť všetko formou jednodňovej, minimálne invazívnej chirurgie, to znamená čím rýchlejšie, ľahšie a s menšou bolestivosťou.“ Účinná je aj laserová chirurgia a rádiofrekvenčná ablácia. Obidve techniky fungujú na podobnom princípe. Do žily sa zavedie elektrická kanyla, teda drôtený vodič alebo laserové vlákno, a vnútro cievy sa spáli elektrickým prúdom alebo laserom. Varixy väčšinou postihnú obidve nohy. No niekedy býva nález výraznejší na jednej z končatín a vtedy treba operovať najskôr jednu nohu a druhú až s odstupom času.
Po zákroku
Ak si plánujete dať varixy odstrániť, počítajte aj s patričnou starostlivosťou. Sklerotizácia žíl sa robí na počkanie, po zákroku vám nohu zabandážujú a domov odídete po „vlastných“. Môžete aj normálne pracovať, dokonca vám odporučia nenáročné prechádzky. V prípade lasera a rádiofrekvenčnej ablácie treba aspoň jeden až dva dni odpočívať, pretože noha býva po zákroku trochu ubolená. Pri klasickej operácii trvá práceneschopnosť podľa veľkosti nálezov tri až štyri týždne. Nohu treba v tomto období bandážovať alebo spevňovať elastickou pančuchou. Vyžaduje sa aj zvýšené polohovanie a mastenie krémami na vstrebanie modrín.
Prevencia
Vzniku kŕčových žíl predídete pravidelným pohybom, najmä športovaním. Udržiavajte si primeranú hmotnosť. Nenoste ponožky či podkolienky so škrtiacimi gumičkami. Pri sedavom zamestnaní sa občas postavte, prejdite zopár metrov a precvičte si svalstvo dolných končatín. Doma si vykladajte nohy do vyššej polohy, aby krv ľahšie odtekala. Sprchovanie studenou vodou od chodidiel smerom nahor spevňuje žily. Prijímajte dostatok tekutín, najmä čistú vodu, minimálne dva až tri litre denne. Ak máte predispozíciu na vznik varixov, vyhýbajte sa horúcim kúpeľom, saune a nezostávajte dlho na slnku. Noste pohodlnú obuv. Doprajte si potraviny bohaté na vitamíny, minerálne prvky a vlákninu, hlavne v podobe ovocia, zeleniny a mliečnych produktov. Keď už patríte medzi „majiteľov“ kŕčových žíl, ktoré vám znepríjemňujú život, poraďte sa s lekárom o možnosti liečby. „Môj otec bol urológ a mal pacienta, osemdesiatročného poľovníka, ktorý aj v takomto vysokom veku chodieval na poľovačky. Hoci mal varixy, nechcel sa dať operovať. Takže sú ľudia, ktorí sa domáhajú operácie kŕčových žíl, a iným neprekážajú po celý život,“ „Varixy v vyššom štádiu treba jednoznačne liečiť, pretože prevencia vzniku zápalov, trombóz, embólií alebo vredov je dôležitá.“ Aj chirurgia má svoje hranice. Operovať pacienta s veľkými opuchmi nôh či vredmi je ťažké. Embólie a trombózy vždy ohrozujú život postihnutého. Predstavujú komplikácie, ktoré sa nezaobídu bez dlhodobej terapie zameranej na riedenie krvi a podobne.