Tel: +421 905 388 878 Tel: +421 903 131 407
Ordinačné dni: Pon - PIa: 08:00 - 18:00 Iba na objednávku po telef. dohovore.

Krvácanie, strach z nádoru, či problém s hemeroidmi?

Rakovina hrubého čreva a konečníka je na Slovensku najčastejším nádorovým ochorením. Tomuto ochoreniu sa však dá predchádzať správnym životným štýlom a kontrolami. Prevencia nádorových ochorení konečníka hrubého čreva je veľmi dôležitá. „Už bežné vyšetrenie konečníka „prstom“ odhalí tumor do hĺbky až cca 8-10cm“, . Pri podozrení na pozitívny nález je vhodné rektoskopické resp. kolonoskopické vyšetrenie. V prevencii nádorových ochorení hrá významnú úlohu aj test na tzv. "okultné krvácanie", berie sa vzorka stolice a skúma sa prítomnosť krvi v stolici. Test je voľne dostupný v lekárni.

Pravidlo je, že každé opakujúce sa krvácanie z konečníka sa musí dôkladne vyšetriť a pravideľne sledovať!

Tak ako ženy navštevujú gynekológa, tak aj muži by mali urológa.

Nie každé krvácanie z konečníka znamená nádorové ochorenie, v mnohých prípadoch je krvácanie spôsobené hemoroidálny ochorením (zlatá žila, hemoroidy) a naopak, nie je dobré podceňovať krvácanie z konečníka, nakoľko môže byť varovným signálom nádorového ochorenia. Ak sa vyšetrením vylúči nádorové ochorenie a potvrdí sa diagnóza „hemoroidov“, tak je možné liečiť tento zdravotný problém. Existuje niekoľko metód odstránenia zlatej žily,napr. , skleroterapia, podväzovanie hemoroidov gumičkou/ tzv Baronová ligatúra/, liečba elektroprúdom, laserová metóda, Longova metóda iné.

V poslednom desaťročí sa pri menšom náleze hemoroidov preferuje ambulantná liečba a zákroky formou jedňodňovej chirurgie.. Vykonáva sa v lokálnej anestéze a pacient odchádza po zákroku domov a liečba prebieha v domácom prostredí...

Už vyššie spomenutá rektoskopia je v zásade bezbolestná metóda, ktorá dá chirurgovi presný obraz o stave konečníka a zakončenia hrubého čreva.

Je endoskopická vyšetrovacia metóda, ktorá sa vykonáva pomocou prístroja - rektoskopu. Ide o kovový alebo plastový tubus, ktorý sa zavádza pacientovi do konečníka pri kontrole zrakom vyšetrujúceho a osvetlenom zornom poli zo zdroja svetla, ktorý sa obyčajne privádza do rektoskopu cez rukoväť. Počas vyšetrenia, ktoré je možné realizovaž asi do hlbky cca 20 cm od konečníkového otvoru, je tiež možný odber vzorky sliznice konečníka na mikroskopické vyšetrenie.

Príprava pacienta na rektoskopiu spočíva že pacient deň pred vyšetrením vylúči tuhú stravu a užiť musí užiť preháňadlo.

Priebeh vyšetrenia. Pacient sa uloží do tzv. genukubitálnej polohy (kľačí v polohe kolenami od seba, konečníkom otočený k vyšetrujúcemu a podopiera sa vpredu na lakťoch). Počas vyšetrenia môže pacient pociťovať mierny tlak v podbrušku, vyšetrenie môže byť pre citlivých pacientov nepríjemné, ale v zásade nie je bolestivé. Trvá do 3-5 min.

Po vyšetrení sa pacient môže ísť vyprázdniť na toaletu, prípadne vytlačiť vzduch z konečníka. Ak pacient absolvoval ambulantné vyšetrenie, je vhodné po výkone ešte chvíľku posedieť v čakárni a riadiť sa pokynmi ošetrujúceho personálu. Po krátkej dobe, ak nemá ťažkosti (bolesti brucha, nafukovanie), môže pacient opustiť čakáreň.
V niektorých prípadoch po rekto alebo kolonoskopii pacient môže mať drobné krvácanie na papieri, spôsobené drobnými trhlinkami.