
Viete, že?
Slovo “hemoroid” je odvodené z gréckeho “haema” = krv a “rhoos” = tečúci a pôvodne ho používal Hippokrates na opis krvného obehu zo žíl do konečníka. Zdravotné problémy s hemoroidmi môžu postihnúť každého, bez ohľadu na vek či celkový psychický stav. Približne polovica populácie do 50 rokov niekedy trpela hemoroidmi. Hemoroidy zvyčajne nie sú nebezpečné či život ohrozujúce. Hemoroidy sú bežnou súčasťou ľudského tela, ide o sieť malých žiliek vo vnútri vnútornej sliznice konečníka. Avšak pojem „hemoroidy“ sa obvykle používa na označenie stavu, keď dôjde k rozšíreniu žíl, ktoré tak zadržujú viac krvi ako za normálnych okolností, alebo sú inak podráždené. Prejavy ako krvácanie, podráždenie a bolestivosť sa väčšinou objavujú v dôsledku rozšírenia žíl následkom silného tlaku.
Typy hemoroidov
Podľa miesta výskytu rozlišujeme dva druhy hemoroidov.
Vonkajšie hemoroidysa nachádzajú na vonkajšej strane análneho otvoru. Niekedy sú bolestivé a často ich sprevádzajú opuchy a podráždenie exém. Príčinou svrbenia, ktoré sa často považuje za dôsledok vonkajších hemoroidov, býva skôr podráždenie pokožky, plesne, exém.
Vnútorné hemoroidysa vyskytujú vo vnútri konečníka. Pretože v tejto oblasti chýbajú receptory bolesti, vnútorné hemoroidy obvykle nebývajú bolestivé a väčšina ľudí si ich neuvedomuje. Prejavujú sa však krvácaním, zápalom s prolabovaním, ak dôjde k ich podráždeniu.
Vnútorné hemoroidy sa prejavujú v štyroch stupňoch:
- Stupeň I: žiadne prolabované uzly.pocity: svbenie pálenie konečníka, bolesti
- Stupeň II: ako v bode I. ale + sporadické krváanie, sdúrenie, bolesti pri vyprázdňovaní
- Stupeň III: vytlačené hemoroidálne uzly po defekácii musia byť manuálne reponované (zatlačené)
- Stupeň IV: štádium komplikácii ako krvácanie, trombotizácia s prolabovaním, zápal
Pravidlá pre prevenciu vzniku hemoroidálnych ťažkostí:
Udržujte zdravú stolicu, aby ľahko prechádzala, tým znížite tlak a záťaž, a vyprázdňujte črevá čo možno najskôr, ako sa objaví nutkanie zvýšené množstvo vlákniny v strave Vám pomôže zmierniť zápchu a problémy pri vyprázdňovaní trávte menej času pokusom o vyprázdňovanie a vyhnite sa čítaniu na toalete počas vyprázdňovania snažte sa vyhnúť dlhému státiu či sedeniu nezabúdajte na aktívny pohyb (chôdza, jogging, plávanie) strážte si svoju váhu vyhnite sa konzervovanému a vysmážanému jedlu, prílišnému soleniu, tabaku a alkoholu, naopak veľmi vhodná je pohanka Veľmi dôležité je pravidelné každodenné vyprázdňovanie, ktoré podporujte dostatočným príjmom tekutín (2 – 3 litre denne). Keď sa objaví nutkanie, vyprázdňujte črevá pokiaľ možno čo najskôr. Zvýšené množstvo vlákniny v strave vám pomôže zmenšiť zápchu a ťažkosti pri vyprázdňovaní. Trávte menej času pokusmi o vyprázdnenie a vyhýbajte si čítaniu na toalete počas vyprázdňovania!
Nenoste veľmi tesné nohavice, ktoré by mohli tlačiť na krvný obeh v oblasti stehien a lýtok. Snažte sa vyhýbať dlhému státiu či sedeniu.
Nezabúdajte na aktívny pohyb (chôdza, džoging, plávanie). Kontrolujte svoju váhu.
Vyhýbajte sa častej konzumácii konzervovaných alebo smažených pokrmov, prílišnému soleniu, tabaku a väčšiemu množstvu alkoholu (zvlášť červené víno a tvrdý alkohol).
Pooperačne:
rana konečníka po zákroku bude niekoľko dni krvácať a mokvať!!! Je to normálne keďže sa jedná o zakončenie hrubého čreva a prechod ku koži!!!
Konečník a okolie treba niekoľkokrát denne sprchovať, vždy keď máte vlhký pocit. Natierať okolie a do konečníka krémy a maste na to určené ! / Napr. Bionect masť, Preparation H, Avenoc, striadať ich po 3-4 dňoch, sú voľne predajné!!!
Pre urýchlenie hojenia pomôžu sedavé kúpele v repíku alebo dubovej kôre. 2x denne po 5-10minút.
Lokálne noste záložku z gázy alebo vložky.
Pamätajte že zákrok trvá v priemere 15- 30 minút, ale doba hojenia je individuálna, minim 7-14 dni, ale pocity svrbenia alebo bolesti po stolici možu pretrvávať aj po mesiaci. !!!!
Dieta:
Po zákroku treba piť sladké nápoje, napr. čaj s medom, Kofola, Coca cola, Pepsi. Možete aj kávu.
Vyhýbajte sa džúsom - môžu prehnať.
POZOR !!! Piť a jesť treba !!! inak hrozí nevoľnosť točenie hlavy až odpadnutie!!! Nad druhý deň raňajky- puding, jogurt, detský výživa, kompót, piškóty, obed polievky 1-2 taniere večera znovu polievka a tekutá strava.
Na zmäkčenie stolice užívajte preparáty Duphalac alebo Lactulóza v dávke 3-4 x po 20ml denne!
Ďalšie dni treba dodržiavať, tekutú- kašovitý stravu, možno pridať do stravy šumku, syry, zemiakové pyré, postupne zhusťovať stravu.
Akékoľvek ťažkostí konzultujte s našim centrom alebo osobne s lekárom.