Tel: +421 905 388 878 Tel: +421 903 131 407
Ordinačné dni: Pon - PIa: 08:00 - 18:00 Iba na objednávku po telef. dohovore.

Botulotoxín je produkt baktérie Clostridium botulinum, ktorý sa injekčne vpravuje do hyperaktívnych mimických svalov, kde v oblasti nervovosvalového spojenia blokuje vyplavenie acetylcholínu, ktorý je zodpovedný za prenos vzruchov z nervov do cieľového mimického svalu. Výsledkom je dočasná paralýza (nie strata citlivosti nad riešenou oblasťou) svalov zodpovedných za tvorbu vrások.

Mimické vrásky vznikajú opakovanou činnosťou mimických svalov tváre napríklad pri mračení sa, či krčení čela, pričom vekom dochádza k ich prehlbovaniu a fixovaniu na istých miestach (vertikálne vrásky medzi obočím, horizontálne na čele, vejáriky okolo očí). Týmto tvár môže dostať až nahnevaný, alebo unavený výraz.

Na riešenie mimických vrások je ideálny práve botulotoxín, ktorý sa aplikuje veľmi tenkou ihlou priamo do svalov v danej oblasti, aby došlo k ich uvoľneniu, ktorého výsledkom je vyhladenie pleti a vymiznutie, resp. výrazné zmiernenie vrások. Bolestivosť počas zákroku je minimálna, klient sa po ošetrení môže ihneď vrátiť k bežným aktivitám.

Efekt terapie, teda nervovosvalovej blokády sa začne rozvíjať postupne, asi 48-72 hodín po zákroku, úplne sa rozvinie do 14 dní po zákroku. Dĺžka trvania efektu je individuálna, po prvej aplikácii asi 3 až 4 mesiace. Po tomto období sa funkcia svalov postupne obnovuje. Opakovanými aplikáciami sa dĺžka efektu postupne predlžuje.

Botulotoxín sa na využíva taktiež pri liečbe nadmerného potenia. Potenie v ošetrenej oblasti je možné zredukovať na minimum. Po injekčnej aplikácii vpichmi do kože v postihnutej oblasti, sa efekt dostavuje v priebehu niekoľkých dní a pretrváva zhruba 6 mesiacov.

Výhody botoxu:

  • Účinok nastupuje 2 až 5 dní po aplikácii botulotoxínu a plný rozsah účinku sa prejaví do 7 dní.
  • Efekt pretrváva 3 až 6 mesiacov po prvom podaní. Po opakovaných aplikáciách sa účinok predlžuje.
  • Niekedy stačí jedno podanie a po 3 až 6 mesiacoch pôsobenia botulotoxínu ďalšiu dávku ani netreba, pretože jednotlivec si odvykne používať mimické svaly.